Budoucnost a potenciál dřevostaveb
Dřevo jako stavební materiál se znovu objevuje v popředí stavebnictví. Mezi jeho přednosti patří obnovitelnost a schopnost izolace. Jaké příležitosti do budoucna přináší dřevo a typizované dřevostavby pro města?
Využití v městském prostředí
Města by se měla v budoucnosti výrazněji zabírat otázkami, jako je potřeba udržitelného rozvoje, snižování emisí CO2 a zlepšování kvality života obyvatel. Řešení těchto problémů může být nabídnuto právě využitím dřevostaveb a zaměřením se na typizované projekty rodinných domů. Dřevostavby jsou obnovitelným zdrojem, jejichž výroba vyžaduje méně energie ve srovnání s tradičními stavebními materiály, jako je beton nebo ocel.
I z estetického pohledu je město, kde panoramatu dominují vysoké dřevěné budovy místo ocelových mrakodrapů pro obyvatele komfortnější.
Tyto budovy mění vizuální ipodobu měst, ale také přispívají ke zlepšení mikroklimatu. Dřevo totiž dokáže regulovat vlhkost a teplotu, což zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí a snižuje potřebu klimatizace.
Potenciál vysokopodlažních budov
Díky rozvoji technologií můžeme uvažovat i o výstavbě vysokopodlažních dřevěných budov. Inovativní technologie poskytují dřevu pevnost a stabilitu, která je srovnatelná s tradičními materiály a umožňují tak jeho použití ve větším měřítku a větších výškách.
Potenciál dřevostaveb je obrovský, je však na nás, jak ho využijeme.