Objevte kouzlo dřevěných krytin

Objevte kouzlo dřevěných krytin

V dávných dobách lidé nepoužívali keramické, betonové nebo plechové tašky. Když si někdo postavil dům, obvykle si vyrobil střešní krytinu svépomocí nebo využil služby šindeláře, který mu vyrobil dřevěné šindele. Dnes se mohou zdát šindele jako přežitek, ale zdaleka nejsou. Jsou stále hojně využívány ve skanzenech, na mnoha historických budovách, na zahradních stavbách, starých kostelech, kapličkách, na stodolách a na mnoha dalších objektech. Víte o tom, že se vyrábí i v České republice?

Dřevěné šindele od firmy Drdlík

Šindeláři nevymřeli a rozhodně ne v tuzemsku. Důkazem je česká firma Drdlík, která se stále věnuje tradičnímu řemeslu ruční výroby dřevěných šindelí. Dřevěné krytiny se vyznačují dlouhou životností. Stačí se podívat na stovky let staré domy, které jsou vyrobené ze dřeva, doposud stojí a často jsou ve skvělém stavu. I když byly na většině místech šindele vytlačeny modernějšími druhy krytin, stále jde o krásnou a oblíbenou krytinu, která má své jedinečné kouzlo. Doposud jsou vyráběny díky lásce k řemeslu. Jaké dřevěné krytiny se vám nabízí? Firma Drdlík vyrábí dva druhy dřevěných krytin. První z nich je valašský šindel. Jedná se o tradiční šindel, který se používá nejčastěji v Čechách a na Slovensku. Typický je svou drážkou a perem. Vyráběl se vždy ze smrkového a jedlového dřeva. Lze ho vyrobit ale i z modřínového dřeva.

Jako další se vám nabízí alpský šindel. Jak už název napovídá, používá se především v alpských zemích. Nemá drážku a pero a klade se obvykle ve třech vrstvách. Kromě střechy se používá i na fasády jako obklad. Bez jakékoliv úpravy mají tyto šindele životnost až 80 let. Tyto šindele se vyrábí z modřínového dřeva. Pokud hodláte opravovat starý objekt, která má dřevěnou střechu nebo chcete aplikovat šindele na nově postavený objekt, neváhejte se na firmu obrátit. Pokud vás zajímá více informací nebo chcete vidět ukázku realizací, vše naleznete na webu Sindel-stresni.cz.