Jak na odstranění dlažby svépomocí

Jak na odstranění dlažby svépomocí

Ať už žijete ve svém domě deset let nebo chcete předělat dům, který jste si právě zakoupili , odstranění dlaždic je projekt, který můžete provést sami, pokud víte, co děláte. Naskočte do toho bez přípravy a zjistíte, že to může být obtížná a časově náročná práce. Sestavili jsme krok za krokem návod, jak odstranit dlaždicovou podlahu a připravit podložku pod ní pro výměnu dlaždice.

1. Posuďte projekt

Než se zavážete odstranit dlaždici sami, proveďte inventuru úkolu, který máte po ruce. Je dlažba v malé koupelně pro hosty nebo v rodinném pokoji? Čím více dlaždic potřebujete odstranit, tím déle to bude trvat a tím bude práce potenciálně rušivější. Pokud například plánujete odstranit dlaždice v kuchyni, mohlo by to na několik dní téměř znemožnit vaření. Nemluvě o tom, že prach z práce by se mohl dostat do skříněk a na varné povrchy.

Kromě toho budete chtít zvážit typ dlaždice, kterou plánujete odstranit. Zatímco keramické a porcelánové dlaždice lze bezpečně odstranit, není to vždy případ vinylových dlaždic, které mohou obsahovat azbest. Chcete-li zjistit, zda vaše dlaždice obsahuje azbest, a zjistit, jak jej odstranit, pokud je to bezpečné, přečtěte si níže uvedenou část věnovanou odstraňování vinylových dlaždic.

2. Shromážděte své nástroje

Jakmile se rozhodnete pustit se do projektu sami , budete muset shromáždit správné vybavení, abyste práci provedli co nejefektivněji a bezpečněji. Chcete-li odstranit dlaždicovou podlahu, budete chtít mít po ruce následující:

  • Kladivo
  • Dláto nebo vzduchové kladivo se sadou dlát
  • Páčidlo
  • Škrabka
  • Úhlová bruska nebo oscilační nástroj (volitelné)
  • Podlahová škrabka s dlouhou rukojetí
  • Šroubovák
  • Plachty a plastové fólie
  • Přikrývky nebo látky k zakrytí nepohyblivých předmětů
  • Malířská páska
  • Vakuové dílny
  • Odpadkový koš
  • Lopata na nabírání nečistot

Kromě toho, že máte správné nástroje, je důležité se do práce obléknout. To vás ochrání před zbytečnými zraněními. Kromě košile a kalhot s dlouhým rukávem byste měli nosit následující:

  • Chrániče kolen
  • Ochranné brýle nebo brýle
  • Rukavice
  • Bezpečnostní maska ​​pro filtraci prachu
  • Ochrana sluchu při použití elektrického nářadí

3. Připravte oblast

Chcete-li připravit oblast pro odstranění dlaždic, musíte dokončit několik malých úkolů. Nejprve budete muset uklidit všechny volně stojící předměty, které by mohly překážet, jako je držák na ručníky v koupelně nebo stůl v kuchyni. Dále odstraňte všechna možná příslušenství. Například před odstraněním dlaždice budete chtít odstranit záchod. Zakryjte všechny položky, které nemůžete odstranit, jako je marnost.

Poté, co se oblast uvolní, sundejte podlahové lišty ze zdi pomocí šroubováku nebo kladiva a páčidla. Vzhledem k tomu, že soklové lišty obvykle jdou dovnitř po položení dlaždice, je snazší dlaždici odstranit, pokud soklové lišty nejsou na svém místě. Při odstraňování podlahových lišt dbejte zvýšené opatrnosti, abyste je přitom nepoškodili. V opačném případě budete muset najít a nainstalovat náhradu.

Nakonec utěsněte větrací otvory. Odstranění tvrdé dlaždice vytváří spoustu prachu a nečistot, které se mohou nasát do vašeho HVAC systému. Než začnete, utěsněte větrací otvory tím, že je zakryjete plastovým obalem, který drží na místě malířská páska.

4. Najděte (nebo vytvořte) výchozí bod

Chcete-li začít odstraňovat dlaždice, musíte najít místo, kde můžete začít páčit kusy. Hledáte místo, kde je odkrytý podklad, vrstva mezi hotovou podlahou a podkladem. Může to být místo, kde bylo odstraněno semipermanentní zařízení, jako je toaleta, nebo uvolněná nebo rozbitá dlaždice, kterou lze snadno zvednout.

Další možností je začít ve dveřích, kde dlaždice nepokračuje do další místnosti. Například, pokud se dlaždice v koupelně dotknou koberce v ložnici, můžete v tomto bodě pod dlaždici zasunout dláto nebo páčidlo.

Pokud nemůžete najít výchozí bod, možná ho budete muset vytvořit. Jednou z možností je použít kladivo a dláto k zahájení rozbíjení spárovací hmoty. Nebo můžete použít spárovací pilu nebo rotační nástroj k řezání podél okrajů spárovací hmoty a jejímu uvolnění. Po odstranění dostatečného množství spárovací hmoty můžete vypáčit dlaždici a vytvořit výchozí bod.

5. Určete, co je pod vaší dlaždicí

Jakmile dlaždici vypáčíte, podívejte se, co je pod ní. Proces odstraňování dlaždic se může lišit v závislosti na tom, zda je podkladem překližka, cement nebo silné lože malty a zda se chcete pokusit zachránit podklad nebo ne.

Pokud máte například překližkovou podložku, jedním přístupem je odstranit jednu řadu dlaždic po délce podlahy a další uprostřed podlahy. Poté pomocí přímočaré pily s 12palcovým kotoučem prořízněte překližku v obou směrech a dávejte pozor, abyste se nezařezali do podkladu. Měli byste být schopni opracovat páčidlo pod překližkou a vytrhnout ji i dlaždici najednou. (Samozřejmě budete muset vyměnit překližku za novou podložku.)

Typ podkladu také určí, jak opatrně musíte dlaždice odstranit. Cement bude schopen vydržet o něco více než překližka. To je zvláště důležité vědět, pokud doufáte, že zachráníte podložení.

6. Odstraňte dlaždici

Jakmile budete mít výchozí bod a určíte, co je pod ním, můžete se zaměřit na to, jak se zbavit nechtěné dlaždice. Nejběžnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je pracovat s páčidlem pod dlaždicí a vytáhnout ji nahoru. Dlaždice se často objeví v kusech, ale pokud budete mít štěstí, může se objevit v jednom kuse. K rozbití dlaždice na odnímatelné kusy můžete také použít dláto a kladivo nebo do něj udeřit důlčíkem.

Pokud máte stále potíže se skládáním prvních několika dlaždic, označte dlaždici diagonálně a vytvořte „X“. Pokračujte ve skórování, dokud nebude hloubka asi 1/16 palce . Poté položte dláto podél zářezu a udeřte do něj kladivem. Jak pracujete dlátem podél švu, i ta nejobtížnější dlaždice by se měla začít rozpadat.

Až budete mít dost dlaždic, přejděte na podlahovou škrabku s dlouhou rukojetí nebo vzduchové kladivo se sadou dlát, abyste odstranili většinu dlaždic. Nejen, že tyto nástroje urychlí práci, ale sníží množství úsilí, které musíte vynaložit, abyste dlaždici dostali nahoru. Buďte připraveni vrátit se k páčidlu nebo sekáči, když se budete blížit ke stěnám nebo skříním.

Kusy dlaždic se rychle hromadí a vytvářejí potenciální nebezpečí. Zaměřte se na vyhazování velkých kusů do odpadkového koše a pravidelně se zastavujte, abyste oblast důkladněji vyčistili. Protože je dlaždice těžká, vysypte odpadkový koš bez ohledu na to, kolik kusů je v něm, kdykoli se rozbijete. Tímto způsobem se nemusíte namáhat odnášením do venkovního odpadkového koše nebo pronajatého kontejneru.

7. Připravte podklad

Po odstranění všech dlaždic použijte smeták nebo vysavač, abyste odstranili všechny nečistoty z podkladu. Poté odstraňte co nejvíce staré malty pomocí kladiva a dláta, abyste ji vyklepali. Znovu vyčistit, brát navíc. Jakýkoli prach, který se neodstraní, ztíží správné přilnutí nové podlahy k podkladu.

Tento krok předpokládá, že můžete podložku znovu použít. Je možné, že ji nebudete moci znovu použít, pokud je poškozená nebo se nejedná o správný typ podkladu pro podlahu, kterou plánujete instalovat. Například většina dodavatelů doporučuje používat při instalaci bambusových podlah plstěný papír o hmotnosti 15 liber. I když máte v úmyslu znovu instalovat dlaždice, možná budete chtít nahradit překližkovou podložku, kterou máte v současnosti, cementovou deskou, protože absorbuje vlhkost a roztahuje se.

Můžete však znovu použít svou stávající překližkovou podložku jako základ pro vinyl a linoleum. Než budete pokračovat, zjistěte, za jaký typ podlahy chcete dlaždici vyměnit a jaký typ podkladu vyžaduje.

8. Nebo nainstalujte novou podložku

Pokud potřebujete vyměnit stávající podložku, je to poměrně jednoduchý proces. Nejprve se zbavte staré podložky. Pomocí páčidla zpracujte podklad a odhoďte všechny kusy, které se za pochodu odlomí. Dávejte si pozor na nehty (bude jich hodně) a noste boty se silnou podrážkou, abyste se chránili před tím, než vám jeden pronikne přes obuv.

Dále položte podkladové panely kolmo k podlahovým nosníkům. Ty obvykle probíhají rovnoběžně se směrem krokví. Ponechte hladké strany panelů nahoru a oddělte je přibližně ¼ palce od stěny. Každý panel chcete umístit vedle předchozího tak, aby se lehce dotýkaly, ale netlačily těsně proti sobě.

Připevněte jednu stranu každého panelu hřebíky každé 2 palce. Poté upevněte druhou stranu. Tento postup opakujte pro každou řadu, dokud nebude oblast pokryta. Použijte švovou výplň k vyplnění otvorů nad hlavičkami hřebíků a případných mezer. Nechte výplň švů vytvrdnout a přebruste výplň pásovou nebo podlahovou bruskou do hladka. Podklad je nyní připraven pro vaši novou podlahu.

Jak odstranit vinylovou podlahu

Odstranění vinylových dlaždic je obvykle jednodušší než odstranění tvrdých dlaždic, jako je keramika a porcelán. Odstraňování vinylových dlaždic však může být velmi nebezpečné, pokud obsahují azbest. Dokonale bezpečné a neporušené vinylové dlaždice obsahující azbest uvolňují tento nebezpečný materiál do vzduchu, když se roztrhnou a roztrhnou. I když si myslíte, že jste při odstraňování těchto vinylových dlaždic udělali veškerá opatření, aby byl váš domov v bezpečí, do vašeho systému HVAC se může dostat azbest. Azbest je taková hrozba, že je nezákonné, aby ho majitel domu sám odstranil.

1. Zjistěte, zda je to bezpečné

Je těžké říci, zda dlaždice ve vaší domácnosti obsahují azbest nebo ne. Dobrým pravidlem je, že pokud byl dům postaven v roce 2000 nebo později, vinylové dlaždice nejsou azbestové. Stavitelé domů přestali používat vinylové dlaždice obsahující azbest v 90. letech minulého století a spotřebitelé si je v tomto okamžiku také nemohli koupit.

Pokud máte starší dům a skrýš náhradních dlaždic, možná se budete moci podívat na štítek na zadní straně dlaždice. Některé štítky budou přímo uvádět, že neobsahují azbest. Přinejmenším byste měli být schopni najít značku a číslo produktu a prozkoumat, zda konkrétní dlaždice obsahuje azbest.

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda lze vaši vinylovou dlaždici bezpečně odstranit, je najmout odborníka na odstraňování azbestu, aby zkontroloval vaše podlahy. Tento profesionál pošle vzorek vaší vinylové dlaždice do laboratoře k analýze. I když vaše dlaždice obsahuje azbest, nezoufejte. V některých případech můžete novou podlahu položit přímo na ni nebo ji utěsnit vrstvou epoxidové podlahové barvy. Odborník na snižování emisí azbestu by vám měl být schopen poradit nejlepší postup.

2. Připravte si zásoby

Jakmile si budete jisti, že vinylové dlaždice, které chcete odstranit, neobsahují azbest, budete chtít shromáždit nástroje, které budete potřebovat:

  • Užitkový nůž
  • Škrabka
  • Fén nebo podobné zařízení
  • Vařící voda
  • Saponát na nádobí
  • Odstraňovač lepidel na bázi citrusů
  • Odpadkový koš

3. Vytáhněte dlaždici

Pomocí nože narýhujte střed každé dlaždice. (Tento řez umožňuje, aby se teplo dostalo do středu dlaždice.) Pomocí fénu zahřejte dlaždici a uvolněte lepidlo pod ní. Ještě za tepla zasuňte škrabku pod okraj dlaždice a dlaždici zpracujte. Odhoďte dlaždici a pokračujte na další.

Nebo místo fénu nebo podobného topného zařízení můžete dlaždici zalít malým množstvím vroucí vody. Nechte působit 30 minut až hodinu, aby lepidlo změklo. Když je měkká, použijte škrabku k vytažení dlaždice nahoru. Pokud samotná voda nefunguje, můžete přidat trochu saponátu.

Přestože chcete při vytahování každé dlaždice odstranit co nejvíce lepidla, můžete veškeré zbývající lepidlo vyčistit mýdlem a vodou nebo odstraňovačem lepidla na citrusové bázi.

Odolné a snadno se čistí, dlaždice jsou jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin na trhu, zejména pro koupelny a kuchyně. Ale jako každá jiná podlaha, dlaždice mohou vyjít z módy nebo se poškodit a opotřebovat. I když jsou dlaždice v dobrém stavu, nemusí se hodit ke stylu, který si představujete pro váš domov. Doufáme, že vám tento návod pomohl převzít úkol odstranit dlažbu svépomocí.