Jak si vybrat umění pro váš domov

Jak si vybrat umění pro váš domov

Vlastnictví umění dokončuje domov a zaplňuje jeho prázdná místa barvou a charakterem. Ale výběr správného uměleckého díla pro vaše stěny může být problém. Vyberte špatné kousky a váš domov bude vypadat nahodile zdobený. Na druhou stranu zvolte soudržný soubor uměleckých děl a váš domov bude vypadat profesionálně zařízený. Následující tipy vás provedou procesem výběru správného uměleckého díla pro váš domov.

Rozhodněte se pro pohled

Máte rádi moderní umění nebo krajiny, černobílé fotografie nebo živé popkulturní tisky? Nebo vás přitahují konkrétní témata, jako jsou zvířata nebo americký jihozápad? Začněte tím, že určíte, co se vám líbí, a z toho vybudujte svou sbírku.

Najděte kotevní kus

Už máte umělecké dílo, které se vám líbí? Nechte tento kus diktovat umělecké dílo ve zbytku místnosti. Jinými slovy, pokud vaše oblíbené umělecké dílo obsahuje geometrické tvary namalované primárními barvami, přeskočte krajinu 18. století, o které uvažujete. Místo toho jej doplňte současnými uměleckými díly s použitím podobně výrazných barev.

Pokud nemáte kotevní kus, najděte si ho. Podívejte se na kus, který bude sloužit jako ústřední bod v místnosti, možná něco na zavěšení nad pohovku nebo postel. Navštivte místní galerie, umělecké veletrhy a obchody s domácími dekoracemi.

Vyberte si svou barevnou paletu

Majitelé domů se příliš často zaměřují na hledání uměleckých děl, která odpovídají barevnému schématu jejich pokoje. I když na tomto přístupu není nic špatného, ​​neomezujte se. Někdy je naprosto přijatelné vybrat si kousek s barvami, které jsou přímým opakem toho, co máte v místnosti. Obraz, kde je dominantní oranžová barva, může dobře fungovat v místnosti, která je zdobena modrou barvou.

Použijte tuto barvu ke sjednocení kresby v celé místnosti. Pokud se rozhodnete použít oranžovou malbu jako svůj kotevní kousek, vyberte další umělecká díla, která předvádí podobnou oranžovou barvu. Jakmile vytvoříte barevnou paletu pro své umělecké dílo, zvažte její rozšíření po celém domě, abyste dosáhli soudržného vzhledu.

Určete intenzitu

Intenzita umění popisuje, jak silná je barva, osvětlení nebo pocit z díla. Například jasné barvy jsou intenzivnější a vyvolávají silnější emoce než jejich neutrálnější protějšky s nižší intenzitou. Motivy však mohou také ovlivnit intenzitu. Navzdory temným barvám slavného „Třetího května 1908“ Francisca Goyi je vyobrazení mužů stojících před popravčí četou velmi emotivní.

Při výběru uměleckého díla se ujistěte, že má podobnou intenzitu, alespoň v každé místnosti. Je v pořádku dát rozmarné kousky do dětského pokoje a intenzivnější kousky do pracovny. Jen nekombinujte dvě intenzity v rodinném pokoji.

Smíchejte staré a nové

I když chcete vytvořit soudržný vzhled, pokud jde o vaše umělecké dílo, nemusíte dovolit, aby váš pokoj omezoval vaše volby. Zvažte přidání několika kousků moderního umění do místnosti plné starožitností nebo historických tisků do místnosti zdobené moderním nábytkem. Kontrast vytvoří vizuální zájem v místnosti.

I když mícháte staré a nové, udržujte kresbu podobnou barvou, intenzitou a do určité míry i tématem. To dává místnosti profesionálně navržený, synergický vzhled.

Jdi ve velkém

U umění na velikosti záleží. Obecným pravidlem je, že vaše umělecké dílo by mělo měřit mezi ⅔ až ¾ šířky jakéhokoli kusu nábytku, na který jej pověsíte. Pokud již máte umělecké dílo, které se vám líbí, ale dostatečně nevyplňuje prostor, máte několik možností. Zvažte přerámování pomocí větší podložky, abyste zvětšili její rozměry.

Nebo jej seskupte s několika menšími kusy a vytvořte stěnu galerie. Na internetu najdete několik příkladů rozložení stěn galerie, které vám pomohou dokonale uspořádat vaše kousky. Udělejte si čas na uspořádání uměleckého díla na podlaze, než jej pověsíte na zeď, abyste se ujistili, že máte kousky, které spolu ladí a nevypadají jako nepořádek.

Myslete také v malém

Při výběru uměleckých děl nezapomeňte na plášť, poličku a další malé prostory. Nejen, že tyto prostory dokážou využít šmrnc barev, ale mohou místnost svázat dohromady. Pokud nemáte plášť nebo poličku, nainstalujte uměleckou římsu, kde můžete navrstvit několik uměleckých děl různých velikostí. Nebo přidejte malé kousky rozptýlené na odkládacích stolcích a konferenčních stolcích.

Při vrstvení na uměleckou polici umístěte větší, méně intenzivní umění do zadní části a menší, poutavější kousky dopředu. Jako vždy by se kusy měly doplňovat navzájem a se zbytkem umění v místnosti.

Zorientujte se

Při výběru uměleckých děl se zamyslete nad stěnami. Vysoké, úzké stěny obvykle vypadají nejlépe s podobně tvarovanými uměleckými díly. Velké, široké prostory těží z horizontálních děl nebo uspořádání. Podobně, pokud má prostor dlouhou zeď, například velký pokoj spojující jídelnu a rodinný pokoj, rozdělte zeď na dvě a nasměrujte své umělecké dílo do každého prostoru. Přizpůsobte jeden displej na míru stěně u kuchyňského stolu a druhý například nad gaučem.

Stejně důležitá jako orientace je výška. Umělecké dílo by mělo viset 20-30 cm nad kusem nábytku. Volně visící umělecká díla by však měla být umístěna v úrovni očí. 

Měřit, měřit a ještě jednou měřit

Protože velikost vašeho uměleckého díla výrazně ovlivňuje dojem z místnosti, proveďte měření, než začnete nakupovat. Změřte prostor, který chcete vyplnit, a určete přijatelný rozsah velikostí. Pokud chcete kus přes pohovku, jako příklad změřte pohovku a pak zjistěte, kolik je ⅔ a pak ¾ této délky. Vaše umělecké dílo by se mělo vejít někam do tohoto rozmezí.

Měření je nesmírně důležité, pokud plánujete vytvořit stěnu galerie. Začněte tím, že určíte rozměry prostoru, který plánujete zaplnit galerií. Poté nakreslete návrh na milimetrový papír pomocí každého čtverce jako palce. Jakmile budete mít rozložení k dokonalosti, budete přesně vědět, jakou velikost musí mít každý kus, než půjdete nakupovat.

Kupte si, co máte rádi

V konečném důsledku by vám umělecké dílo na zdi mělo přinášet radost a odrážet vaši osobnost. Nekupujte kousek jen proto, že má správnou barvu nebo velikost. Ujistěte se, že k vám mluví na určité úrovni.

A co když najdete kousek, který se vám líbí, ale úplně neladí s prostorem, který jste nakupovali? Zvažte jeho umístění do jiné místnosti nebo předělejte prostor tak, aby se k němu hodil váš oblíbený kousek. Možná budete muset přesunout současné umění na stěnách do jiných místností nebo je úplně nahradit novými kousky, které doplní nový kus, ale pokud milujete své nové umělecké dílo a cítíte se „meh“ ze své stávající sbírky, bude to stát za to.

Připraveno k odběru

Pokud vás mrazí pokaždé, když přemýšlíte o koupi uměleckého díla, dejte si pauzu. Pamatujte, že se nemusíte zavazovat dlouhodobě – dokonce ani drahému kousku. (Můžete jej později prodat, možná i se ziskem.) Přidání umění do vašeho domova dodá vašemu domovu hotový vzhled, díky kterému si ho zamilujete ještě víc.